Policjanci mówią zdecydowanie STOP włamaniom do domów – zabezpiecz mienie przed świątecznym wyjazdem
Zbliżające się dużymi krokami Święta Wielkanocne nierozerwalnie związane są z wyjazdami na rodzinne spotkania lub wypoczynek. Zostawiamy nasz dobytek, a ta „okazja może uczynić złodzieja”. Oczywiście, policjanci podczas codziennej służby dokładają wszelkich starań, aby przeciwdziałać przestępstwom, jednak dodatkowe zabezpieczenie domu, mieszkania czy też samochodu stanowią istotną składową bezpieczeństwa.
Lubuscy policjanci przez cały rok dokładają wszelkich starań, aby skutecznie chronić mienie obywateli. Jak to robimy? Patrolujemy i obserwujemy ulice miast, miasteczek oraz parkingów (szczególnie przy głównych szlakach komunikacyjnych). Nie jest tajemnicą, iż złodzieje działają głównie pod osłoną nocy, dlatego też dyslokacja służby odpowiada realnym wyzwaniom. Zwracamy uwagę na osoby, które mogą mieć związek z przestępczością przeciwko mieniu. Nie mniej ważna w tym zakresie jest świadomość społeczna samych obywateli. Przez cały rok mundurowi czynnie biorą udział w kampanii „Stop włamaniom do domów”, której organizatorem jest Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości. Rozmawiają i uświadamiają jak skutecznie ochronić dom, mieszkanie lub samochód. Temat ten nabiera szczególnego znaczenia w kontekście zbliżającej się Wielkanocy. Oto kilka wskazówek mundurowych, jak prawidłowo zabezpieczyć mienie przed świątecznym wyjazdem:
Zabezpieczenie domu i mieszkania:
1. Za każdym razem, gdy opuszczasz domostwo, upewnij się, iż drzwi i okna są zamknięte. Znane są metody działania przestępców metodą na tzw. klamkę. Najprościej rzecz ujmują, przemieszczają się oni od lokalu do lokalu, sprawdzając czy aby czasem drzwi nie są otwarte. W wielu przypadkach, obecność domowników nie stanowi przeszkody, aby wejść, zabrać, co cenne i wyjść niezauważanym.
2. Zamykaj drzwi, również do części wspólnych, takich jak klatki schodowe czy piwnice w budynkach wielorodzinnych. Pominięcie każdego zabezpieczenia stanowi po prostu ułatwienie dla przestępców.
3. Jeśli masz zaufanego sąsiada, poproś aby podczas Twojej (dłuższej) nieobecności zabierał ulotki ze skrzynki pocztowej oraz wycieraczki. Ich nagromadzenie możecie świadczyć o tym, iż mieszkańców nie ma przez dłużysz czas w lokalu.
4. W przypadku dłuższego wyjazdu, na przykład na urlop – nie informuj w czasie rzeczywistym, w mediach społecznościowych o swojej nieobecności. Taki post, zdjęcie lub znacznik, mogą stanowić wskazówkę dla włamywaczy.
5. Aktywacja alarmu, monitoringu czy zaciąganie rolet antywłamaniowych – te wszystkie elementy chronią mienie, pod warunkiem, że je włączymy i z nich korzystamy.
Zabezpieczenie samochodu:
1. Zawsze gdy opuszczasz pojazd, upewnij się, że jest zamknięty. Mamy tu na myśli, nie tylko naciśnięcie pilota, ale fizyczne sprawdzenie czy nastąpiła blokada zamka. Obecnie przestępcy dysponują sprzętem, który może przechwycić sygnał z kluczyka, dlatego tak ważna jest metoda podwójnego sprawdzenia.
2. Nie pozostawiaj w pojeździe żadnych wartościowych rzeczy, tym bardziej na tak zwanym widoku. Torebki, saszetki, czy też telefony komórkowe mogą „zachęcić” włamywacza do wybicia szyby i zaboru mienia.
3. Jeśli masz taką możliwość, zainwestuj w alarm samochodowy – im więcej zabezpieczeń, tym większe utrudnienie dla potencjalnego przestępcy.
4. Nigdy nie trzymaj dokumentów od pojazdu, takich jak na przykład dowód rejestracyjny, w schowku auta. Policjanci radzą, aby mieć go zawsze przy sobie lub po prostu pozostawić w domu. Przypominamy, iż obecnie w przypadku kontroli drogowej Policji, nie jest on wymagany.
Niezależnie o jaki rodzaj mienia chodzi, bądź w stałym kontakcie z Policją. Jeśli zauważyłeś jakieś podejrzane osoby, które „kręcą się” po osiedlu lub parkingu, poinformuj o tym mundurowych. Możesz zrobić to, na przykład dzwoniąc do dyżurnego jednostki z danego terenu.
Wspólnie zadbajmy o mienie!
Młodszy aspirant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie