#DzieciństwoBezPrzemocy – Lubuska Policja daje dzieciom siłę i zapewnia bezpieczeństwo
8 października miała miejsce inauguracja ogólnopolskiej kampanii społecznej pod nazwą „Dzieciństwo bez Przemocy”, której organizatorami są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci. Co oczywiste cała Lubuska Policja włączyła się działania edukacyjne i medialne. Jaki jest nasz cel? Przede wszystkim zapewnienie najmłodszym szczęśliwej i bezpiecznej drogi ku dorosłości.
Historie dzieci, które zostały skrzywdzone przez osoby dorosłe bardzo mocno trafią no naszych głów i serc. Często budzą współczucie, niezrozumienie, ale i złość. Bezbronne i zależne istoty powinny otrzymać od rodziców, czy też opiekunów przede wszystkim miłość, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy zamiast tego doznają niewyobrażalnych krzywd zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej. Lubuska Policja od lat zdecydowanie reaguje na takie zgłoszenia. Nie ma naszej zgody na przemoc wobec słabszych, tym bardziej dzieci. Kiedy 8 października rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna pod nazwą „Dzieciństwo bez Przemocy”, było dla nas oczywistym, iż staniem się jej częścią. Ramię z ramię z Fundacją Dajemy Siłę oraz Krajową Koalicją na rzecz Ochrony Dzieci, aż do 19 listopada podejmować będziemy wzmożone działania edukacyjne oraz medialnej na rzecz głównych założeń przedsięwzięcia, a więc:
- uwrażliwieniu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspierania ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowania idei uważnego rodzicielstwa
- oraz promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Podczas zaplanowanych w najbliższych tygodniach spotkań, dostosowanych do wieku odbiorców, będziemy rozmawiać z uczniami czym jest przemoc, jakie są jej rodzaje, jak na nią reagować i gdzie szukać pomocy. Pomożemy im w uświadomieniu sobie poczucia własnej wartości i godności. Nauczymy mówić „nie”, „stop”, „przestań” – kiedy poczują, że są krzywdzone.
To, że dorosły ma problemy i nie radzi sobie z własnymi emocjami, nie jest żadną taryfą ulgową. Krzywdzenie słabszych nie ma wytłumaczenia. W takich przypadkach, bardzo ważny jest „ktoś” kto przerwie błędne koło przemocy. Może być to samo dziecko, starsze rodzeństwo, członek rodziny lub zupełnie obca osoba. Policjanci w całej Polsce, zawsze reagują na takie zgłoszenia. Dysponujemy szeregiem instrumentów prawnych, aby odizolować kata od ofiary i pomóc pokrzywdzonym wyjść z toksycznych relacji. Jednak aby powiedzieć „STOP”, trzeba mieć najpierw świadomość, że coś jest nie tak, że w taki sposób się nie postępuje. Przed nami pracowite tygodnie, ale efekty edukacyjne jakie możemy osiągnąć są tego zdecydowanie warte!
#DzieciństwoBezPrzemocy
#PomagamyiChronimy
#LubuskaPolicja
#PolskaPolicja
Młodszy aspirant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie