Policjanci odnaleźli zaginionego seniora. Żona podziękowała mundurowym
Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie odebrał zgłoszenie o zaginionym grzybiarzu. 68–latek wraz z żoną wybrał się do lasu w okolicach drogi K–22. W pewnym momencie senior stracił orientację w terenie i nie potrafił odnaleźć drogi powrotnej do pojazdu, gdzie oczekiwała na niego żona. Przestraszona kobieta powiadomiła o zdarzeniu sulęcińskich policjantów, a mężczyzna został zlokalizowany w niecałą godzinę. Na ręce szefa sulęcińskich policjantów trafiły podziękowania od małżeństwa.
Sezon na leśne wyprawy w pełni. Niestety, policjanci odbierają coraz więcej zgłoszeń o osobach, które straciły orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do pierwotnego punktu zbiórki. Dokładnie taka sytuacja wydarzyła się w miniony piątek 4 października) w okolicach drogi K–22. Starszy mężczyzna wraz z żoną udali się na grzybobranie. Ustalili miejsce zbiórki, po czym rozdzielili się. Kobieta wróciła do samochodu, jednak jej męża nadal nie było. Po kilkunastu minutach, uświadomiła sobie, że coś mogło się stać. Rozpoczęła poszukiwania na własną rękę, jednak gdy te nie przyniosły skutku, zwróciła się o pomoc do sulęcińskich policjantów. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi w niespełna godzinę zlokalizowali 68–latka. Ten był już dość mocno zmęczony i przestraszony. Mundurowi zaopiekowali się seniorem, a następnie aby mieć pewność, że jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego. Warto zaznaczyć, że wielokrotnie w takich działaniach mundurowi wspierani są przez inne służby i instytucje, w tym przypadku była to Społeczna Straż Rybacka z Lubniewic.
W sytuacji zagrożenia, którym niewątpliwie jest zagubienie w lesie (szczególnie w przypadku osób starszych) ważne jest, aby jak najszybciej powiadomić służby ratunkowe. Liczy się wtedy każda minuta. Pozwala to na szybkie i sprawne zorganizowanie akcji poszukiwawczej. Za każdym razem mundurowi dokładają wszelkich starań, aby zakończyła się ona szczęśliwie. Małżeństwo grzybiarzy przekonało się, że w trudnych chwilach można liczyć na mundurowych. Na ręce szefa sulęcińskich policjantów złożyli oni piękne słowa podziękowania za ogrom empatii jaka została im okazana.
Zagubienie w lesie może przydarzyć się każdemu, niezależnie od wieku czy doświadczenia. Oto kilka cennych wskazówek, jak zachować się w takiej sytuacji:
- Zachowaj spokój, panika może tylko pogorszyć sprawę. Usiądź, weź głęboki oddech i spróbuj zebrać myśli.
- Zostań w miejscu. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że jesteś zagubiony, najlepiej jest nie zmieniać aktualnego położenia. Dalsza wędrówka może znacznie utrudnić poszukiwania.
- Nawiąż kontakt. Jeśli masz telefon komórkowy, spróbuj zadzwonić po pomoc. Podaj jak najwięcej szczegółów dotyczących swojego położenia. Pomocne w tym zakresie są słupki oddziałowe (na białym kamieniu znajduje się czarna liczba).
- Słuchaj i nawołuj. Nasłuchuj odgłosów, które mogą wskazywać na obecność innych ludzi, krzycz aby pomóc w ustaleniu aktualnej lokalizacji.
młodszy aspirant Michał Niziałek
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie