Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Współpraca służb kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa dla korzystających z kolei

Data publikacji 26.01.2024

Takie miejsca jak dworce, w tym perony czy poczekalnie charakteryzuje duży ruch osobowy oraz rotacja. Każdy zmierza do wyznaczonego celu. Oczekuje, że jego podróż odbędzie się komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Obecność patroli Policji, Straży Ochrony Kolei oraz Straży Granicznej bez wątpienia działa prewencyjnie. Bardzo ważne jest, aby potencjalni przestępcy mieli świadomość, że cała infrastruktura kolejowa jest chroniona w sposób szczególny. W dniach 23 i 24 stycznia 2024 roku, policjanci w całej Polsce brali udział w działaniach pod nazwą „Aktywna Tarcza”, które były ukierunkowane właśnie na zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym.

Współpracę z innymi służbami odmieniamy przez wszystkie przypadki, przybiera ona różne wymiary oraz formy. Główny cel jest oczywisty – zapewnienie maksimum bezpieczeństwa. W dniach 23 i 24 stycznia 2024 rok, policjanci w całej Polsce połączyli swoje siły ze Strażą Ochrony Kolei jak również ze Strażą Graniczną w ramach akcji „Aktywna Tarcza”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest międzynarodowa organizacja UE – RAIL POL, zrzeszająca służby państw członkowskich, odpowiedzialne za bezpieczeństwo na kolei. Wspólne patrole, miały za zadanie przede wszystkim przeciwdziałać kradzieżom oraz niszczeniu infrastruktury kolejowej. Funkcjonariusze zwracali również uwagę na pozostawione bez opieki bagaże (stanowiące potencjalne zagrożenie). Takie miejsca jak dworce, w tym perony czy poczekalnie charakteryzuje duży ruch osobowy oraz rotacja. Każdy zmierza do wyznaczonego celu. Oczekuje, że jego podróż odbędzie się komfortowo i  przede wszystkim bezpiecznie. Obecność patroli Policji, Straży Ochrony Kolei, a w regionach przygranicznych również Straży Granicznej, bez wątpienia działa prewencyjnie. Bardzo ważnym jest, aby potencjalni przestępcy mieli świadomość, że cała infrastruktura kolejowa jest chroniona w sposób szczególny. Dla przykładu wycięcie szyny kolejowej przez złodziei, dla pozyskania stali, może spowodować wykolejenie się pociągu – a więc grozi katastrofą. Ta sama sytuacja dotyczy wykopu i wycinki kabli elektroenergetycznych, które napędzają pociągi. Są one więc kluczowe dla prawidłowego i bezpiecznego transportu pasażerów oraz towarów.

Warto wspomnieć też o cyklicznie prowadzonych przez policjantów oraz Straż Ochrony Kolei działaniach ukierunkowanych stricte na bezpieczeństwo w rejonie przejazdów kolejowych. Główny nacisk podejmowanych przedsięwzięć skierowany jest w tym czasie na przestrzeganie przepisów drogowych przez kierowców, rowerzystów oraz pieszych. Stawiamy wtedy „szlaban na ryzyko”!

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Policjant oraz funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei obserwują tory kolejowe. Na zdjęciu widoczne się pojazdy obu służb.
  • Kokpit radiowozu, na nim czapka policjanta ruchu drogowego. W tle pojazd Straży Ochrony Kolei.
  • Policjant, Strażnicy Ochrony Kolei oraz Straży Granicznej patrolują dworzec kolejowy.
  • Belka policyjnego radiowozu na tle rogatek kolejowych.
  • Policjant stoi na tle przejazdu kolejowego.
  • Zamknięte rogatki przejazdu kolejowego.
Powrót na górę strony