Narkotyki, dopalacze? Szkoda Ciebie na takie patoklimaty
Młodzi ludzie bardzo często nie mają świadomości konsekwencji swoich czynów. Dokładnie ta sama prawidłowość jest niestety zauważalna w temacie zażywania narkotyków i dopalaczy. W tym miejscu ogromna rola spoczywa na policjantach, przede wszystkim w kwestii walki ze zwalczaniem samego procederu handlu nielegalnymi substancjami, ale w równie ważnej edukacji na rzecz uświadamiania młodzieży. Narkotyki, które dziś krążą na nielegalnym rynku, to w większości mieszanki całej tablicy Mendelejewa, w tym środków używanych do udrażniania rur, pokruszonego tynku, jarzeniówek…Wymieniać dalej?
Dziś (5 listopada) sulęcińscy policjanci przeprowadzili kolejne spotkanie skierowane do młodzieży szkół średnich. Temat? Niezwykle ważny – zagrożenia związane z zażywaniem narkotyków i dopalaczy. To właśnie używki, od początku roku szkolnego wystawione zostały na pierwszy ogień dyskusji. Młodzi ludzie bardzo często nie mają świadomości konsekwencji swoich czynów. Mowa tutaj nie tylko o aspekcie prawnym, ale przede wszystkim zdrowotnym i społecznym. Ten jeden raz, w przypadku zażycia dopalacza może okazać się śmiertelny. Narkotyki, które dziś krążą na nielegalnym rynku, to w większości mieszanki całej tablicy Mendelejewa, w tym środków używanych do udrażniania rur, pokruszonego tynku, jarzeniówek…Wymieniać dalej? Handlarzy interesuje tylko i wyłącznie zysk, zysk za wszelką cenę, nawet jeśli na szali jest ludzkie życie. Traktują (przede wszystkim młodych ludzi) jak szczury doświadczalne, żerując na ich młodzieńczej beztrosce i niewiedzy. To wszystko sprawia, że na policjantach spoczywa ogromna odpowiedzialność ale i wyzwanie, nie tylko walki z samym procederem narkotykowym, ale równie ważna rola w uświadamianiu młodzieży, co do konsekwencji zrobienia choćby pierwszego kroku w stronę uzależnienia. Aby wydźwięk przekazywanych treści był jak najbardziej wymowny, funkcjonariusze starają się prezentować słuchaczom filmy, reportaże, ale również przytaczać historie, które napisało samo życie. Wszystko to, aby młody człowiek nie przekreślił swojej życiowej drogi, jeszcze przed startem.
Wszystkie spotkania, które policjanci przeprowadzają z młodzieżą szkół średnich odbywają się w ramach Wojewódzkiego Programu Edukacyjno – Informacyjnego pn. „Bezpieczna Młodość”.W ramach przypomnienia - głównym celem projektu jest zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa młodzieży z terenu województwa lubuskiego. Program zakłada prowadzenie systematycznych działań edukacyjnych z zakresu skutków zażywania narkotyków, spożywania alkoholu, a także podniesienia świadomości młodzieży w obszarze zapobiegania zjawiskom patologicznym oraz stania się ofiarą przestępstw. Jego zakres tematyczny porusza również kwestie związane z mową nienawiści oraz zapobieganiem handlowi ludźmi.
starszy sierżant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie