Bezpieczna Młodość on-line. Policjanci rozmawiają z młodzieżą o współczesnych zagrożeniach
Obecnie temat bezpieczeństwa związanego z naszym zdrowiem jest bezapelacyjnie sprawą priorytetową. Trwająca już ponad rok pandemia COVID-19 wymusiła na nas wszystkich, między innymi ograniczenia w kontaktach interpersonalnych. Dla policjantów była to nie mała zagwozdka, jak w takim razie prowadzić działalność profilaktyczną, której fundamentem są spotkania? Jako, że ogromna część naszego życia przeniosła się do sieci, również mundurowi postanowili zmierzyć się z formułą zajęć on-line.
W środę (10 lutego) odbyły się pierwsze zajęcia on-line przeprowadzone dla młodzieży szkół średnich przez sulęcińskich policjantów w ramach Wojewódzkiego Programu Edukacyjno – Informacyjnego pod nazwą „Bezpieczna Młodość”.Sama idea spotkań nie jest nowością. Projekt realizowany jest od września od 2019 roku. Jego głównym celem jest zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa młodzieży z terenu województwa lubuskiego. Program zakłada prowadzenie systematycznych działań edukacyjnych z zakresu skutków zażywania narkotyków, spożywania alkoholu, a także podniesienia świadomości młodzieży w obszarze zapobiegania zjawiskom patologicznym oraz stania się ofiarą przestępstw. Jego zakres tematyczny porusza również kwestie związane z mową nienawiści oraz zapobieganiem handlowi ludźmi. Nowością jest za to forma, w jakiej przeprowadzane są i w najbliższym czasie przeprowadzane będą spotkania. Po uporaniu się z aspektami stricte technicznymi, nie pozostałonic innego jak przejść do meritum. Na pierwszy ogień dyskusji padły kwestie związane z bezpieczeństwem w sieci. Temat wydaje się tym bardziej adekwatny, biorąc pod uwagę aktywność oszustów w sieci. Jak zaznaczyliśmy w poprzednim artykule, z którym mogą Państwo zapoznać się pod wskazanym linkiem:
metod na przechwycenie poufnych danych jest wiele. Nie szukając daleko – sposób wyłudzenia danych bankowych na tak zwany „SMS z dopłatą do przesyłki”, „Formularz dopłaty do wysyłki”, czy w końcu aplikacje do zdalnego sterowania pulpitem komputera.
Bezpieczeństwo w każdym wymiarze tego słowa to podstawa. Dlatego, już w przyszłym tygodniu policjanci przeprowadzą kolejne spotkania. Tematów, które warto omówić jest naprawdę wiele. A więc? Działamy profilaktycznie on-line!
starszy sierżant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie