Rowerzyści pod szczególnym nadzorem policjantów
Dziś (22 września) od wczesnych godzin porannych policjanci sulęcińskiej komendy prowadzą działania pod nazwą „Rowerzyści 2020”. Pod szczególnym nadzorem mundurowych są osoby poruszające się na dwóch kołach. Pogoda sprzyja, a wręcz zachęca do odstawienia auta na rzecz roweru – tym bardziej, że dziś przypada Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu. A więc? Jedziemy do celu nie zapominając o zasadach bezpieczeństwa.
22 września przypada Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu. W tych wyjątkowych okolicznościach sulęcińscy policjanci od wczesnych godzin porannych prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa cyklistów. Początek jesieni wita nas piękną, słoneczną pogodą. Na ulicach naszego miasta jest dziś znacznie więcej rowerów niż samochodów. To naprawdę świetna alternatywa przemieszczania się, nie tylko ze względu na ochronę środowiska, ale także ze względu na nasze zdrowie. Policjanci Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji postanowili nagradzać wzorowych cyklistów. Każda napotkana osoba, której rower był sprawny otrzymała odblaskową opaskę przeznaczoną na ramę roweru. Nie zabrakło także chwili na miłą rozmowę oraz wymianę doświadczeń związanych z sytuacjami na drodze. Zdecydowana większość miłośników jednośladów świeciła przykładem. Niestety, jeden z zatrzymanych do kontroli mężczyzn kierował rowerem mając ponad półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Zamiast opaski, otrzymał mandat karny i na tym zakończyła się jego podróż.
Przypominamy o kilku najważniejszych zasadach bezpieczeństwa dla rowerzystów:
- kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Droga dla rowerów oznakowana jest znakiem nakazu (C-13).
- jeśli rowerzysta porusza się po drodze dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym,
- dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze pod warunkiem umieszczenia go na dodatkowym siodełku,
- rowerzyście zabrania się czepiania się pojazdów i jazdy obok innego roweru, chyba że tą jazdą nie utrudni poruszania się innym uczestnikom ruchu,
- rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy opiekuje się on osobą do lat 10, która również jedzie rowerem. Poza tym, gdy chodnik ma szerokość większą niż dwa metry, a ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością wyższą niż 50 kilometrów na godzinę również możemy jechać po chodniku. Ostatnią sytuacją są niekorzystne warunki atmosferyczne – śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła. Rowerzysta poruszając się po chodniku jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
- przejeżdżając przez przejazd rowerowy mamy co prawda pierwszeństwo przed pojazdami, ale nie zwalnia nas z konieczności zachowania szczególnej ostrożności w tych miejscach i zmniejszenia prędkości z jaką jedziemy,
- nie przejeżdżajmy po przejściu dla pieszych. W tym miejscach jesteśmy zobowiązani do zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę.
- nigdy nie wsiadajmy na rower po alkoholu!Działanie tego środka powoduje, że nasze reakcje na drodze są opóźnione przez co swoją jazdę możemy doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia. Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu bądź nietrzeźwości jest wykroczeniem i grozi za nie kara aresztu lub grzywna.
Nie zapominajmy o wszelkich elementach poprawiających nasze bezpieczeństwo. Najważniejszym z nich jest kask, który odpowiednio dobrany chroni naszą głowę przed uderzeniem o twarde podłoże. Również wyposażenie roweru nie pozostaje bez znaczenia. Rower, którym poruszamy się po drogach powinien być wyposażony w światła – białe i czerwone, przynajmniej jeden sprawny hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
Zachowanie ostrożności, odpowiednia prędkość dająca czas na właściwą reakcję, a przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, stosowanie się do znaków i sygnałów drogowych.
starszy sierżant Klaudia Richter
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie