Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrożnie z fajerwerkami – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Data publikacji 27.12.2017

Sylwester coraz bliżej… jak co roku 31 grudnia o północy niebo rozjaśni niezliczona ilość fajerwerków w różnych kolorach i kształtach. Nie wątpliwie takie pokazy pirotechniczne „cieszą oko” i uatrakcyjniają powitanie Nowego Roku. Pamiętajmy jednak, że fajerwerki to materiały pirotechniczne z którymi nie ma żartów

W sklepach i na targowiskach dostępne są różnego rodzaju fajerwerki. Ich nazwy, wielkość, kształty, efekty świetlne i dźwiękowe to prawdziwa gratka dla miłośników pirotechniki, szczególnie dla tej młodszej rzeszy fanów, która jak pokazują ubiegłe lata nie zawsze ma świadomość jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi.

Sulęcińscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach, którymi powinniśmy kierować się przy zakupie oraz obchodzeniu się z pirotechniką:

  • fajerwerki należy kupować wyłącznie od sprzedawców, którzy posiadają koncesję
    na tego typu handel,
  • pamiętajmy, że zakupu materiałów pirotechnicznych zgodnie z prawem może dokonać osoba pełnoletnia,
  • fajerwerki mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie, pod żadnym pozorem nie powinny odpalać ich dzieci!
  • nie wolno używać fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu,
  • należy ściśle stosować się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków,
  • wybierając miejsce do odpalenia pirotechniki pamiętajmy o tym, aby była to otwarta przestrzeń, jak najdalej od innych osób, zabudowań i pojazdów,
  • pamiętajmy aby zachować odpowiednią odległość od fajerwerków podczas ich wystrzału, pod żadnym pozorem nie odpalaj ich w zatłoczonych miejscach.

Kwestia używania fajerwerków nie jest stricte uregulowana prawnie. W Kodeksie Wykroczeń czyn ten przypisany jest do artykułu 51 § 1, który mówi o tym, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (100 – 500 zł).

W Polsce używanie fajerwerków 31 grudnia oraz 1 stycznia traktowane jest jako prawo zwyczajowe i w takim przypadku nie jest ono obwarowane sankcją prawną.

Sylwester to przede wszystkim czas zabawy, zadbajmy o to aby była ona bezpieczna!

 

Źródło: st. post. Klaudia Richter

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Powrót na górę strony