Wolność, równość, godność osobista. 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Od 67 lat, 10 grudnia to nie tylko kolejna rocznica podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ale również szczególny czas, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto to odwołuje się do podstawowych normy przysługujących każdemu z nas, wynikających z samego faktu bycia człowiekiem
W swojej codziennej służbie funkcjonariusze dbają o to, aby fundamentalny kanon praw przysługujący wszystkim ludziom bez względu na różnice rasowe, językowe, światopoglądowe czy też narodowościowe był przestrzegany. Pamiętać należy, iż źródłem wszystkich praw jest godność każdego człowieka i właśnie poszanowanie tej godności nie tylko 10 grudnia ale i przez pozostałe dni w roku jest podstawą relacji międzyludzkich.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka poświęcony jest wszystkim ludziom. Dotyczy on zarówno tych, którzy każdego dnia o tych prawach przypominają, walczą o te prawa w imieniu swoim jak i drugiego człowieka, ale także osób, których podstawowe prawa z różnych przyczyn nie są przestrzegane. To dzień, w którym każdy z nas powinien zatrzymać się na moment i uświadomić sobie, że zmiany na świecie zawsze zaczynają się od nas samych. Moje poszanowanie dla drugiego człowieka pomnożone przez miliony istnień ludzkich da nam sumę zrozumienia, tolerancji i poszanowania, które należą się każdemu człowiekowi.
Prawa człowieka wynikające z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka określane są jako:
Powszechne – są takie same dla KAŻDEGO człowieka,
Niezbywalne – nie możemy zrzec się swoich praw, nikt też nie może nam ich odebrać,
Przyrodzone – istnieją niezależnie od woli władzy czy przepisów prawa, państwo jedynie tworzy system ich ochrony,
Nienaruszalne – są one stałe, nie mogą być modyfikowane,
Naturalne – posiadamy je z racji bycia człowiekiem a nie racji czyjejś decyzji,
Niepodzielne – cały kanon praw stanowi integralną i niepodzielną całość
Obecnie do ONZ przynależą 193 państwa, w tym Polska. W ramach tej organizacji funkcjonuje największy i najpowszechniejszy system ochrony praw człowieka. Powstało również wiele mechanizmów obrony tych praw, m.in. Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Międzynarodowy Trybunał Karny czy Europejska Konwencja Przeciwko Handlowi Ludźmi.
Źródło: st. post. Klaudia Richter
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie