Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wolność, równość, godność osobista. 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Data publikacji 08.12.2017

Od 67 lat, 10 grudnia to nie tylko kolejna rocznica podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ale również szczególny czas, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto to odwołuje się do podstawowych normy przysługujących każdemu z nas, wynikających z samego faktu bycia człowiekiem

W swojej codziennej służbie funkcjonariusze dbają o to, aby  fundamentalny kanon praw przysługujący wszystkim ludziom bez względu na różnice rasowe, językowe, światopoglądowe czy też narodowościowe był przestrzegany. Pamiętać należy, iż źródłem wszystkich praw jest godność każdego człowieka i właśnie poszanowanie tej godności nie tylko 10 grudnia ale i przez pozostałe dni w roku jest podstawą relacji międzyludzkich.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka poświęcony jest wszystkim ludziom. Dotyczy on zarówno tych, którzy każdego dnia o tych prawach przypominają, walczą o te prawa w imieniu swoim jak i drugiego człowieka, ale także osób, których podstawowe prawa z różnych przyczyn nie są przestrzegane. To dzień, w którym każdy z nas powinien zatrzymać się na moment i uświadomić sobie, że zmiany na świecie zawsze zaczynają się od nas samych. Moje poszanowanie dla drugiego człowieka pomnożone przez miliony istnień ludzkich da nam sumę zrozumienia, tolerancji i poszanowania, które należą się każdemu człowiekowi.

Prawa człowieka wynikające z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka określane są jako:

Powszechne  – są takie same dla KAŻDEGO człowieka,

Niezbywalne – nie możemy zrzec się swoich praw, nikt też nie może nam ich odebrać,

Przyrodzone  – istnieją niezależnie od woli władzy czy przepisów prawa, państwo jedynie tworzy system ich ochrony,

Nienaruszalne – są one stałe, nie mogą być modyfikowane,

Naturalne –  posiadamy je z racji bycia człowiekiem a nie racji czyjejś decyzji,

Niepodzielne – cały kanon praw stanowi integralną i niepodzielną całość

Obecnie do ONZ przynależą 193 państwa, w tym Polska. W ramach tej organizacji  funkcjonuje największy i najpowszechniejszy system ochrony praw człowieka. Powstało również wiele mechanizmów obrony tych praw, m.in. Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Międzynarodowy Trybunał Karny czy Europejska Konwencja Przeciwko Handlowi Ludźmi.

 

Źródło: st. post. Klaudia Richter

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

 

Powrót na górę strony