Rusza sezon rowerowy
W związku ze zbliżająca się wiosną na drogach pojawia się coraz więcej kierujących jednośladami, dlatego też policjanci apelują o zachowanie rozwagi, ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Zbliżająca się wiosna z całą pewnością przyczyni się do wzmożonej aktywności osób poruszających się rowerami. Pomimo wielokrotnych apeli oraz przeprowadzanych cyklicznych działań na drogach policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie w dalszym ciągu ujawniają kierujących, w tym też rowerzystów, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego. Nieostrożność i łamanie podstawowych przepisów to główne przyczyny niebezpiecznych, a czasem nawet tragicznych zdarzeń drogowych.
Sulęcińscy policjanci do końca marca br. będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie się rowerzystów na drogach oraz na obowiązkowe wyposażenie rowerów.
Dlatego też, przypominamy, że rowerzyści podczas codziennego korzystania z dróg publicznych powinni posiadać przy sobie kartę rowerową lub dowód osobisty (dot. osób pełnoletnich). Ponadto rower tak jak inne pojazdy powinien spełniać wymogi opisane
w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, a więc być wyposażony w obowiązkowe oświetlenie, dzwonek, błotniki i co najmniej jeden sprawny hamulec.
Zachęcamy więc, by wszyscy cykliści przed wyjazdem na drogi przypomnieli sobie przepisy ruchu drogowego oraz dokonali przeglądu swoich jednośladów, właściwie przygotowując je do sezonu rowerowego. Takie działanie w połączeniu z rozwagą kulturą na drodze, zapewni nam wszystkim maksimum bezpieczeństwa.
Art.1.1
1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
1a. Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednio art. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5.
2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
3) czepiania się pojazdów.
3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
4. (uchylony).
5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem
w wieku do lat 10.
Ustawa o kierujących pojazdami
Stan prawny aktualny na dzień: 06.03.2017
Dz.U.2016.0.627 t.j. - Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
Art.7.1.pkt 2
Dokumenty stwierdzające uprawnienie do kierowania rowerem i wózkiem rowerowym jest karta rowerowa lub lub prawo jazdy kategorii AM,A1, B1 lub T - w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat;
Art.8 ust.1 pkt 10
Minimalny wymagany wiek do kierowania rowerem wynosi 10 lat.
Art. 17. 1. Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna:
1) dyrektor szkoły – uczniowi szkoły podstawowej;
2) dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań – osobie niewymienionej w pkt 1.
2. Kartę rowerową może uzyskać osoba, która:
1) osiągnęła wymagany minimalny wiek;
2) wykazała się niezbędnymi umiejętnościami odpowiednio podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć prowadzonych przez ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
par.53 ust.1
Rower powinien być wyposażony:
1)z przodu – w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej,
2) z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające:
3) co najmniej jeden działający hamulec:
4)w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.